Terug naar mededelingen

22 mei 2026

Oproep: Leden gezocht voor Beroepingscommissie tweede voorganger

Oproep: Leden gezocht voor Beroepingscommissie tweede voorganger

Tijdens de laatste Algemene Ledenvergadering (ALV) van 23 maart jl. hebben we als raad het profiel voor de tweede voorganger gedeeld. Ook is het vervolgproces voor de zoektocht naar een tweede voorganger besproken. De keuze van de raad tot dusver was dat de raad dit proces zelf zou dragen, zonder een beroepingscommissie in te stellen. In de ALV (en daarna) werd door meerdere gemeenteleden het voorstel gedaan om toch een beroepingscommissie of klankbordgroep te overwegen.

Instellen van een beroepingscommissie

Deze signalen en vragen vanuit u als gemeente hebben ons bezig gehouden en na beraad en gebed hebben we ervoor gekozen om voor dit proces toch een beroepingscommissie in te stellen. Een aantal redenen hiervoor zijn hieronder opgenomen.

Deze liggen in elkaars verlengde:

  • Rol en verantwoordelijkheidAls raad geven we geestelijk leiding aan de gemeente en stellen we van daaruit ook bepaalde kaders op. De kaders voor het zoeken naar een nieuwe voorganger liggen er nu: ons geloofs- en identiteitsdocument, de onderwijsvisie en het functieprofiel. Dit biedt voldoende basis om de opvolging uit handen te mogen geven.
  • Betrokkenheid en draagvlakWe willen een gemeente zijn waarin ieder gemeentelid actief zijn/haar gaven, talenten en tijd kan inzetten. En we zijn ook een gemeente waar dit nodig is. Ook in dit proces. We willen de wijsheid van de gemeente hierin gebruiken en een proces inrichten dat bijdraagt (of kan bijdragen) aan het draagvlak voor de uiteindelijke kandidaat voorganger.
  • Tijd en inzet Het zoeken naar een nieuwe voorganger vraagt de nodige tijd en inzet. Een beroepingscommissie kan de raad daarin ondersteunen door het proces voor een nieuwe voorganger in te vullen.

Wat is en doet de beroepingscommissie?

De beroepingscommissie is een groep van gemeenteleden die de opdracht heeft om een nieuwe voorganger voor Baptistengemeente Katwijk te zoeken. Dit binnen de kaders die door de raad zijn meegeven. Het functieprofiel is al door de raad opgesteld en de vacature zal komende periode ook door de raad worden uitgezet. De commissie is vervolgens het aanspreekpunt voor de vacature en voor de mogelijke kandidaten, benadert ook actief personen en voert de gesprekken, beluistert preken enz. In feite gaat het om alle werkzaamheden die nodig zijn in het proces om tot een nieuwe voorganger te komen.

De beroepingscommissie informeert de raad tussentijds over de stand van zaken (proces, voortgang op hoofdlijnen) zonder daarbij in te gaan op kandidaten. Ook kan de commissie de gemeente tussentijds informeren. Dit uiteraard binnen de grenzen van het vertrouwelijke. Als de commissie alle gesprekken heeft gevoerd, is het aan hen om met een advies of voordracht voor de raad te komen. Hierbij zal ook uitgebreid verslag gedaan worden van de genomen stappen, tussenuitkomsten, etc. Dit als verantwoording en onderbouwing over het doorlopen proces en gemaakte keuzes. De raad en de huidige voorganger voeren in die periode ook zelf nog een gesprek met de kandidaat.

Op basis van het advies en na het gesprek neemt de raad een besluit. Wat dat besluit is, dient t.z.t. bepaald te worden, maar het kan zijn: overnemen advies/ verzoek vervolgopdracht / niet overnemen / enz. Als de raad besluit het advies om een kandidaat voor te dragen overneemt, zal een aparte ALV worden ingepland. Het is dan aan de gemeenteleden om hierover te stemmen.

Wie kan deelnemen aan de beroepingscommissie?

Gemeenteleden – afspiegeling van de gemeente Aan de beroepingscommissie kunnen alleen leden van de Baptistengemeente deelnemen. De beroepingscommissie dient vervolgens groot genoeg te zijn om een goede afspiegeling van de leden van de gemeente te kunnen weergeven: een afspiegeling en balans tussen jong en oud(er) / man en vrouw / kort en lang lid.Tegelijk dient de omvang compact genoeg te zijn om slagvaardig te werk te kunnen gaan. We gaan nu uit van een commissie van maximaal 8 gemeenteleden, inclusief de voorzitter van de commissie. Clusterhoofden kunnen hier ook deel aan nemen. De raadsleden en huidige voorganger hebben geen deelname, dit om de rollen en verantwoordelijkheden gescheiden te houden.

De juiste affiniteit, motivatie en tijd Deelname aan een beroepingscommissie is een mooie en uitdagende taak. Maar ook een verantwoordelijke taak, waarbij het belang en dienen van de gemeente bovenaan staat. Het is daarbij belangrijk dat er een aantal gemeenteleden in de commissie zit die de identiteit en visie van de Baptistengemeente goed kent. De eerder aangegeven kaders (ons geloofs- en identiteitsdocument, de onderwijsvisie en het functieprofiel zijn daarbij belangrijk. Verder zal deelname aan de commissie ook de nodige tijd kosten. Vooraf kan daar geen concreet aantal uren voor gegeven worden, maar het zal wel een investering van u vragen.

Geheimhouding Leden van commissie hebben een strikte zwijgplicht over alles wat hen vertrouwelijk ter ore komt tijdens het beroepingsproces. Deze geheimhouding is essentieel voor een zorgvuldige procedure, waarbij namen van kandidaten en inhoud van gesprekken niet naar buiten mogen komen om de belangen van kandidaten en gemeente te beschermen.

Hoe kan ik mij aanmelden?

Bij deze doen wij de oproep om in gebed te overwegen deel te nemen aan de beroepingscommissie. Aanmelden voor de beroepingscommissie kan t/m maandag 25 mei 2026 door een mail te sturen naar secretariaat@baptistenkw.nl. Bij de aanmelding vragen wij u ook om aan te geven waarom u deel wilt nemen (motivatie). De raad kan mogelijk persoonlijk gemeenteleden benaderen voor de commissie (bijv. voor een voorzittersrol). Hierbij geldt ook dat diegene zich alsnog zelf met motivatie moet aanmelden. Na de sluitingsdatum zal de raad een selectie maken om met maximaal 8 gemeenteleden een evenwichtige beroepingscommissie te starten zoals beschreven.

Planning

Het instellen van een beroepingscommissie betekent ook iets voor de planning van het gehele proces. Eerder streefden we naar het voordragen van een kandidaat in september 2026. Die planning is niet meer haalbaar. In plaats daarvan streven we naar afronding eind 2026 D.V. We vertrouwen erop dat de Heer Zijn gemeente bouwt en zal voorzien. Zo leggen we ook dit proces in Zijn handen en verwachten we het van Hem alleen.

De Oudstenraad